CNC

Różności

Czy Polacy entuzjastycznie udają się za posadą do

Blisko 10 lat temu Francja była jednym spośród najistotniejszych kierunków dróg za pracą wśród Polaków. Dalekim echem odbiła się podówczas ulotka z polskim hydraulikiem , jaki namawiał Francuzki do bukowania przysług obcokrajowców znad Wisły. Wraz z upływem sezonu, linia wzrostu we Francji cichła, zaś roboty poczęło brakować choćby dla tubylców. Podobnie jak współcześnie kształtuje się okoliczność angażowania Polaków we Francji?

Praca we Francji – kto jest w stanie ją odszukać?

Mnóstwo ofert w niejednym terytorium kontynentalnym (Francja nie przystaje tu do elementów), poluje na fachmanów spośród rejonu budownictwa. Uznanie znajdą tu najistotniejsze specjalności niezbędne do murowania domków – polskich rzemieślników tudzież wykończeniowców szanuje się za predyspozycje a także podejście do przymusów. Ciągle daje się osiągnąć atrakcyjne pod warunkiem powodów finansowych zatrudnienie dla rzemieślnika, cieśli, ślusarza, masarza bądź spawacza – niniejszych profesji w różnych regionach Francji stale brak. Całkiem wiele wakatów ( najczęściej w trakcie wakacji ) bywa w restauracjach i hotelach – barmani, kelnerzy, sprzątaczki oraz pokojówki. Miejsc pracy nie brakuje też dla opiekunek do dzieci oraz starszych. poszukuje się jednostek z kwalifikacjami w nowoczesnych dziedzinach typu social media, e-commerce, consultig czy informatyka – oraz wszelkiej maści inżynierów. Jako że angielski pozostaje tutaj w niewielkim poważaniu, zasadniczą sprawą będzie zawsze poziom opanowania języka francuskiego.

Praca we Francji – jakie zarobki?

Brak jednej bazy dla każdego – poziom pensji został uzależniony od kwalifikacji, umiejętności, doświadczenia i rodzaju wykonywanych czyn ości. Podstawowa płaca we Francji to 1458 euro w wymiarze 35-godzinnego tygodnia pracy. Za to nadgodzina jest dodatkowo płatna, co jest określone prawem ( 25% za pierwsze 8 godzin, pozostałe 50%. ) W wypadku gdy mówimy o osobach z wykształceniem i plac budowy, zarobki mogą sięgać nawet 3-4 tys. euro, branża hotelowo-gastronomiczna może liczyć na 1,5 – 1,7 tys. euro. Najgorsze wypłaty otrzymują pracownicy niewykwalifikowani.

Jak żyje się we Francji

Życie w tym kraju zabiera znacznie więcej niż u nas, np.:

• kwota wynajęcia dachu nad głową w dobrej lokalizacji mieści się w granicy od 500 do nawet 900 euro,

• żywność jest zdecydowanie kosztowniejsza niż w Polsce, dlatego też opłaca się kupować artykuły spożywcze w marketach lub dyskontach,

• bilet miesięczny na komunikację publiczną wynosi co najmniej 50 euro,

• Można liczyć na akceptujący stosunek mieszkańców Francji do Polaków.