CNC

Rodzina

Przemoc wewnątrz rodziny – do kogo się zwrócić?

Nie wszystko w życiu da się wiedzieć przed faktem i nagle się okazuje, że życiowy partner to nasz nieprzyjaciel, a nasze pociechy wplątują się w niezbyt dobre sytuacje. Gdzie szukać pomocy w podobnych przypadkach?

Pomoc od Niebieskiej Linii

Pierwszym ruchem w nagłych zdarzeniach powiązanych życiem rodziny powinien okazać się telefon na Niebieską Linię. Jest to Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Numer na ogólnopolski telefon kontaktowy dla dotkniętych przemocą w rodzinie to 800 12 00 02, a numer na nadzwyczajny telefon zaufania to 116 123. Te kluczowe kontakty przydadzą się, gdy wśród najbliższych przytrafi coś strasznego, czego często boimy się wyjawić. Wszak agresja we własnym domu to wielka trauma i nierzadko brakuje odwagi psychicznej, by zawiadomić organy ścigania, chociaż od razu tu powinniśmy zgłaszać każdy przypadek przemocy.

Nie tylko kobiety. Mężczyźni także mogą być ofiarą przemocy

Temat nie cieszy się rozgłosem, nie nagłaśniają go sami zainteresowani, ale za tajemnicę poliszynela można uznać zjawisko padania coraz większej ilości mężczyzn ofiarą domowej przemocy. Oni również mogą skorzystać z pomocy, dla nich też otwarta jest Niebieska Linia; równouprawnienie musi dotyczyć wszystkich aspektów rzeczywistości, także pomocy dręczonym jednostkom, dlatego mężczyźni powinni otrzymywać identyczne wsparcie jak kobiety. Istotne, by podczas zawiadomienia o przemocy, panowie posiadali świadomość bezpieczeństwa i nie mieli przeświadczenia, że są wyśmiewani czy gorsi, ponieważ stali się obiektem ataku.

Pomoc prawnika bez kosztów

Nie każdy wie, że od 1 stycznia 2019 roku jest możliwość otrzymania bezpłatnej pomocy prawnej. Korzystając z niej osoby, które zderzyły się ze ścianą z powodu utrudnionego wyjaśnienia statusu, mogą dostać pomoc i przełamać złą passę życiową. Wpisując w okno przeglądarki choćby na przykład frazę „prawo rodzinne łódź” niewątpliwie wyświetli, się nam wykaz prawników, którzy zajmują się prawem rodzinnym i zostanie nam przekazana informacja, czy akurat ten prawnik świadczy usługi w programie darmowej opieki prawnej. Jeśli w ten sposób nie możemy znaleźć odpowiedniego specjalisty, który obsłuży nas za darmo, możemy zadzwonić do wybranych komórek samorządowych i tam postarać się o wiadomości na ten temat.