CNC

Różności

Drapana a także niedrapana – czym się różnią typy dresówki?

W ostatnich latach dresy są jednym spośród najbardziej popularnych rodzajów konfekcji. Od dawna dzianina dresowa wykroczyła poza powierzchnię wyczynu a także dotarła do głosu w domowym wykorzystaniu. Dzianinę potrzebną nosi się także w nieobwiązujących sytuacjach, często i przy szykownych uroczystościach.

Czym przedstawia się dresówka ?

W dresówce da się odnaleźć się bezmiar weny dla stylistów czy trendsetterów – tkanina dresowa może być niezbyt kosztowna, prosta w produkcji i tworzy możliwość uzyskania ogromnej liczby wzorów i barw. Znakomicie się jej używa, ponieważ jest dość przytulna i całkowicie przewiewna. Nadaje się na odzież tak dla małoletnich, jak i ich rodziców.

Gdy chodzi o skład, najczęściej dzianina dresowa ma w sobie włókna bawełniane i dodatek syntetyków. Cechuje się sprężystością i znakomitą cyrkulacją powietrza. Tajemnica jej popularności kryje się w tym, że jest odpowiednia zarówno na chłodne, jak i na cieplejsze miesiące. Dresówka może być zróżnicowana w grubości. Materiał ten dzieli się na typy : dzianinę dresową drapaną i niedrapaną, czyli pętelkową. Materiał ten może różnić się jeszcze składem, splotem i gramaturą. Wersja pętelkowa zazwyczaj ma w składzie elastan lub lycrę. Ta druga ma w zawartości poliester, któremu zawdzięcza rozciągliwość i to w obie strony – dresy w dobrym gatunku nie powinny być rozciągnięte po kilku użyciach.

Dresówka drapana

Dresówka drapana jest gruba, elastyczna i posiada wysoką gramaturę. Na lewej stronie przechodzi w charakterystyczny, przyjemny w dotyku meszek. Dlatego robi się z niej to, co pozwala człowiekowi wtulać się w materiał – grube bluzy i spodnie, ale też dodatki Na głowę i szyję, a nawet podpinki. Surowce tej dzianiny to głównie bawełna z dodatkiem elastanu albo poliestru. Może obyć się również bez udziału syntetyków.

Dresówka pętelkowa

To z kolei półprodukt tekstylny – gładki z wierzchu, a z drugiej strony ma charakterystyczne pętelki. Dresówka pętelkowa ma równie przytulny charakter, a przy okazji pozostaje odporna na wszelkie uszkodzenia z zewnątrz. Wykonuje się z niej rozmaite części garderoby – bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Da się ją zakupić w opcji elastycznej, czyli z elastanem – oraz bez zawartości elastanu. Bez tych dodatków dresówka pętelkowa jest gruba i nie rozciąga się. Jedynie od od udziału dodatków i gramatury uzależniony jest przekrój i poziom sztywności dresówki pętelkowej.