CNC

Bez kategorii

Nieznane zabytki Łodzi – co warto zwiedzić?

Każdy łodzianin słyszał bez wątpienia o najciekawszych kompleksach przemysłowych i atrakcyjnych rezydencjach fabrykantów Łodzi przemysłowej. Nie wszyscy mają świadomość jednakże, że miasto jest pełne także znacznie mniej popularnych, a mimo to równie atrakcyjnych obiektów. Które naprawdę mogą przypaść nam do gustu?

Oferowane przez Łódź atrakcje turystyczne to przecież nie tylko ulica Piotrkowska i Manufaktura. Gdzie powinniśmy szukać innych ciekawych miejsc? Nowa Tkalnia Karola W. Scheiblera to jeden z ważniejszych elementów na architektonicznej mapie Łodzi. Ten oryginalny zabytek techniki sprzed lat ma istotną wartość, najczęściej interesuje tych turystów, którzy podczas wędrówki po Łodzi pragną zobaczyć najefektowniejsze zabytki dawnej techniki tego regionu. Gmach Nowej Tkalni stanowi rewelacyjny przypadek gmachu postawionego pod koniec XIX wieku według rysunków Pawła Rübensahma. Okazały gmach do dnia dzisiejszego olśniewa niepowtarzalnym charakterem. Na naszą uwagę zasługuje zwłaszcza jego dopracowana elewacja, nawiązująca swym stylem do form renesansowych.

Kolejnym przykładem miejsca, które może pochwalić się interesującą przeszłością, jest szpital fabryczny rodziny Scheiblerów. To na pewno jeden z atrakcyjniejszych obiektów postindustrialnych, z jakimi większość z nas spotka się podczas spacerów po Łodzi. Stworzony w latach 1882-1884, był pierwszym przyfabrycznym szpitalem na terenie miasta. Inspiratorką jego budowy była wdowa po Karolu Scheiblerze – Anna. Co dość ciekawe patronką szpitala jest św. Anna, a sam gmach do dziś wyśmienicie pełni dawne obowiązki. Wiekowy szpital ma swoje szczególne miejsce w miejskiej panoramie i jest jednym z tych miejsc, które są doskonale znane wszystkim pasjonatom historii.