CNC

Rodzina

Sprawdź, czy możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji prawnej

Los produkuje różne historie. Bywa, że zajdzie potrzeba udania się po pomoc prawną, a czasami nawet wkroczenia na ścieżkę sądową. Nikt raczej nie cieszy się z tej sytuacji, ale bywa, że sytuacja przymusza nas do radykalnych rozwiązań.

Nie bardzo wiadomo, co zrobić, gdy wystąpi brak finansów na usługi wykwalifikowanego radcy czy adwokata. Takie wizyty nie należą do najtańszych i czasami potrzeba naprawdę sporo gotówki, aby wyjść z sukcesem ze sprawy, w której nie poradzimy sobie bez prawnej konsultacji. Od początku roku 2016 mamy do czynienia z pewną procedurą, prowadzące do uzyskania konsultacji z adwokatem bez żadnych kosztów.

Jak dotrzeć do takiej pomocy?

Zgodnie z ustawą z 5 sierpnia 2015 r. organy samorządowe mają obowiązek otworzyć publiczne pomieszczenia dla radców prawnych, adwokatów oraz w szczególnych przypadkach dla aplikantów adwokackich i radcowskich, którzy udzielą w nich porad prawnych osobom spełniającym wymogi ustawy. Takich placówek naliczono już 1500, a dokładniej około dwóch w każdym powiecie. Nietrudno je znaleźć – za pomocą wpisanej w okno wyszukiwarki frazy – „adwokat Kraków” przyniesie nam błyskawiczną informację o podmiotach świadczących tę usługę w naszym mieście.

Dla kogo darmowe porady prawne

Niestety nie są one dostępne dla wszystkich, którzy nawet obiektywnie nie zarabiają dużo. Usługi te przeznaczone są dla osób, którym rok wcześniej zostało udzielone świadczenie z pomocy społecznej. Należy się ona także tym, którzy mają kartę dużej rodziny, uwzględniono jeszcze weteranów i kombatantów. Nie zapomniano także o osobach zagrożonych lub poszkodowanych w katastrofie naturalnej,ofiarach katastrof, poszkodowanych w klęsce żywiołowej bądź awarii technicznej.

Nie da się również przeprowadzić porady we wszystkich sprawach – rozmowy dotyczą w dużej mierze tego, z czym są związane sprawy spadkowe, ale nie przysługują prawu gospodarczemu, dewizowemu, celnemu i handlowemu.

Co obejmuje taka porada?

Na początek otrzymasz rzetelną informację na temat obecnego stanu prawnego Twojej sprawy oraz tego, co ci grozi i jakie prawa ci przysługują. Jeśli sprawa jest na etapie wstępnym, adwokat może wziąć udział w tworzeniu pism procesowych. Przede wszystkim takie wsparcie otwiera drzwi do zwolnienia z opłat sądowych lub kosztów pracy adwokata.

Podsumowując – darmowe konsultacje prawnika przysługują, zanim sprawa trafi przed oblicze sądu. Dowiedz się, czy jesteś w grupie docelowej, gdy masz sprawę o dużym ciężarze gatunkowym, by adwokat – Kraków, Poznań czy Wrocław – mógł przyjść ci z pomocą, niezależnie od twojej sytuacji finansowej.