Skręcenie kostki to najczęstszy i najbardziej popularnych urazów, na który narażony jest ludzki szkielet. Z pewnością nie jest to przyjemne odczucie i w zależności od zakresu urazu może ujawniać się niewielkim bądź zupełnie utrudniającym prawidłowe funkcjonowanie stanem bólowym i opuchniętą stopą. Czy tego typu uraz jak zwichnięcie kostki można uleczyć samemu czy potrzebna jest pomoc lekarza?
Nim zmierzymy się z tym zagadnieniem, uświadommy sobie czym naprawdę jest kolokwialnie tytułowane „skręcenie kostki”, czyli prawidłowo skręcenie stawu skokowego. Uraz ten, to zwyczajne przekroczenie odpowiedniego zakresu w ruchu naszego stawu skokowego. Uszkodzeniu ulegają wtedy więzadła oraz torebki stawowe. Zdecydowanie częstsze (ok. 95 procent) są wykrzywienia stopy do zewnątrz. Do skręcenia może dojść w trakcie biegu, zwykłego chodzenia, lub niesłusznego niewłaściwego stanięcia na pełnej krzywizn nawierzchni.
Całe szczęście nie w każdym przypadku skręcenia stawu skokowego potrzebna będzie pomoc specjalisty. To zależy od stopnia urazu. Jeżeli ból jest łagodny, nie uniemożliwia chodzenia, a opuchnięcie ustępuje sprawnie (pierwszy stopień) zadowalające będą zimne okłady, odpoczynek i opcjonalnie opaska uciskowa. Podczas gdy ból jest aż tak uciążliwy, iż nie możemy chodzić, kroczenie, poza mocnym obrzękiem jest krwiak (drugi stopień) promowana jest konsultacja u lekarza ortopedy. Leczenie będzie łagodzeniem przejawów rożnego charakteru żelami umocnieniu stopy stabilizatorem i również dalszej terapii. Warto przede wszystkim namierzyć solidnego fizjoterapeutę. Najlepiej napisz w wyszukiwarce rehabilitacja Warszawa, Toruń, Łódź, i zobacz jakich odkryjesz fachowców. Na podstawie opinii, których to naprawdę mnóstwo jest w Internecie odnajdziesz łatwo swojego.
Najpoważniejsze jest uszkodzenie stawu skokowego trzeciego stopnia. W tym przypadku dochodzi do pęknięcia torebki i więzadeł stawowych. Poza dużą opuchlizną i krwiakiem pojawia się również niestabilność stawu. Kurowanie uszkodzonego stawu trwa dość długo. Przez pierwsze 2-3 tygodnie trzeba nosić gips, a przez kolejne trzy tygodnie używa się stabilizatora. Rehabilitacja po tak poważnym urazie jest potrzebna oraz musi być wypełniona przez wykwalifikowanego lekarza.