CNC

Dom

Jadalnia dopomnia się specjalnego stołu

Trudno znaleźć istotniejsze wnętrze w każdym mieszkaniu. To tu każda rodzina je wspólnie obiady i spędza się przy stole każdego dnia bardzo wiele chwil. Ten prosty warunek wystarczy, by zadbać o wyjątkowy design tego pomieszczenia.

Na czym skupić uwagę przy wyposażaniu jadalni? W pierwszej kolejności pomyśl o stole

Jak się do tego zabrać? Najlepiej dostosować wielkość stołu do wszystkich osób w rodzinie. Warto założyć, że każdy musi mieć zagwarantowane przy stole około 60 cm luzu. Taki układ zapewni dużo przestrzeni dla każdego w trakcie wspólnych spotkań i obiadów. W końcu nie możesz sprawić, aby członkowie rodziny przy wspólnym jedzeniu stykali się ze sobą rękoma. Należy zdecydowanie mieć na względzie życie towarzyskie – jak wielu znajomych zagości u nas i jak często. W takiej sytuacji należy zaplanować zakup pełnogabarytowego stołu, który pozwoli zmieścić przy nim odwiedzających nas znajomych.

Wybieramy kształt stołu – podłużny czy w kształcie koła?

Stół powinien być dopasowany do stylu pozostałej kubatury. To naturalne, by dobrać go według własnych upodobań, z drugiej strony trzeba też jak najlepiej połączyć go z umeblowaniem i resztą zdobień. Podobno stół w kształcie koła jest wytworniejszy, a przez to sprawia, że jadalnia staje się bardziej wyrafinowana i stylowa. Za to wówczas musimy zlokalizować go w samym centrum wnętrza. Ustawienie przy krawędzi zauważalnie ograniczy miejsce. Dzięki umieszczeniu go w centrum jadalni spowodujemy, że całe pomieszczenie (szczególnie, jeśli jest ono małych wymiarów) będzie trochę zagracone.

Konieczny element – oświetlenie nad stół z designerskim potencjałem

Do stylowego stołu należy wybrać właściwe światło. Światło w tym pokoju powinno koncentrować się właśnie na powierzchni blatu. Przecież jest on podstawowym meblem w całej jadalni. Lampy nad stół najlepiej wziąc wraz z umeblowaniem, by dostosować je do stylistyki jadalni. Warto pamiętać, że mają one spełniać nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz nade wszystko okazać się jak najbardziej praktyczne. Najlepiej decydoać się na lampy mające klosze, kierujące światło w dół. Sprawi to, że cały blat będzie odpowiednio oświetlony, co zawsze korzystnie odbija się na całości pomieszczenia. Przy zawieszaniu zdecydowanie należy zadbać o dopasowaną odległość kloszy od blatu. Zawieszone za nisko nie tylko przeszkodzą siedzącym gościom, lecz także wykluczyć możliwość ustawiania wyższych akcesoriów, np. wazonów z kwiatami.