CNC

Zdrowie

Jak prawidłowo dokonać rozliczenia z zagranicy

Jeżeli należysz do Polaków, którzy powrócili do domu po dłuższym okresie pracy w obcym miejscu, zapewne chcesz dowiedzieć się, jak najlepiej dokonać rozliczenia z zagranicy. Mimo że jest to dość powszechne, wielu z nas nadal nie do końca wie, od czego zacząć. Jak właściwie to zrobić?

Rozliczenie podatku z zagranicy to realny problem wielu z nas – a to z tego powodu, że coraz łatwiej nam wyjechać. Także gdy uwzględniamy w planie szybki powrót, taka wizja może wydawać się bardzo kusząca. Nie wszyscy jednak mamy pełną świadomość toku procesu rozliczenia zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Podstawową rzeczą, od jakiej zawsze zależy przebieg rozliczenia, jest określony kraj i dotyczące go zasady. Reguluje to wariant zatwierdzonej pomiędzy określonymi państwami umowy. Drugą kwestią jest oczywiście nasza rezydencja podatkowa – jeżeli mamy polską, to właśnie w naszym kraju musimy dokonać rozliczenia. Uznaje się, że warunek został przez nas spełniony, gdy jesteśmy w Polsce min. 183 dni w ciągu roku (lub posiadamy tu rodzinę czy własną firmę).

Określony sposób, w jaki mamy obowiązek dokonać rozliczenie podatku z zagranicy będzie zależny od wspomnianej wyżej zgody. Obecnie możemy wyróżnić umowę z odliczeniem proporcjonalnym i umowę z wyłączeniem z progresją. W przypadku pierwszej z nich rozliczamy się w Polsce niezależnie od tego, czy mieliśmy wówczas jakiekolwiek dochody w naszym kraju. Wpływ zagraniczne są opodatkowane u nas, ale od lokalnego podatku odlicza się podatek uiszczony uprzednio w obcym kraju. Druga opcja z kolei będzie równoznaczna z tym, że w przypadku gdy jedynym źródłem naszych dochodów jest zagranica, nie mamy już konieczności wypełniania krajowego PIT-u.